مالیات در کشور لیتوانی

مالیات در کشور لیتوانی

به محض گرفتن کارت اقامت لیتوانی، فرد باید بصورت رسمی کار خود را در شرکتش در آنجا شروع کند. اولین قدم برای عملی کردن این قسمت کار، نیاز به آماده سازی مدارک قانونی و نیز فرم های مربوطه و اقدامات لازم جهت شروع رسمی کار میباشد. ما این قسمت کار را برای شما انجام می دهیم. سپس فرد باید حساب بانکی باز شده به نام شرکت را با مراجعه مستقیم به بانک، اکتیو کرده و نام خود را بعنوان صاحب امضاء ثبت کند. همچنین نیاز هست که مبلغی در حد … لیتاس به حساب واریز کرده تا مالیات های حقوق و تامین اجتماعی که ماهانه می باشند از روی آن برداشت شود.

مالیات های ماهیانه در لیتوانی شامل موارد زیر می باشند:

تامین اجتماعی که معادل 30.98 درصد حقوق ثبت شده شما می باشد که توسط کارفرما پرداخت میگردد. بازنشستگی نه درصد و مالیات بر حقوق 15 درصد که توسط کارمند پرداخت می شود. این درصد ها بر مبنای حداقل حقوق که هزار لیتاس می باشد محاسبه خواهد شد. یعنی اگر شما هزار لیتاس حقوق برای خود رد کنید، آنگاه 309.8 لیتاس از سوی شرکت برای حقوق کارمند خود که خود شما باشید باید ماهیانه پرداخت کنید. همچنین شما بعنوان کارمند باید 90 لیتاس بعنوان بیمه بازنشستگی و سلامت و نیز 150 لیتاس بعنوان مالیات بر حقوق خود پرداخت میکنید. این ارقام ماهیانه خواهد بود.

تمامی این پرداختی ها باید هر ماه قبل از 25 ماه بابت ماه گذشته پرداخت شود. بطور مثال شما تا 25 ماه نوامبر فرصت دارید تا مالیاتهای مربوط به ماه اکتبر را بپردازید.

خدمات دیگر ما انجام کلیه امور مربوطه به اداره مالیات، تامین اجتماعی و سایر مراکز مربوطه خواهد بود.

مالیات بعدی مالیات بر سود شرکت است. برای شرکت های کوچک 5 درصد و برای شرکت های بزرگ 15 درصد است. اگر شرکت شما گردش حساب بالای یک میلیون لیتاس داشته باشد یا تعداد کارمندان شما بالای ده نفر باشد آنگاه شرکت شما بزرگ تلقی می شود در غیر اینصورت شرکت شما کوچک است.

مالیات بر ارزش افزوده 21 درصد بوده و تنها در صورتیکه کار صادرات واردات انجام می دهید شامل شما خواهد بود.

اما سیستم مالیاتی و حسابداری و حسابرسی شرکت به این شکل است که شما باید به محض اولین حسابداری بصورت مداوم از آن پس کار بوک کیپینگ را انجام دهید. بوک کیپینگ به این معنی است که باید هر ماه اوراق و مدارک مربوط به فعالیتها و قراردادها و فاکتورها و غیره توسط یک بوک کیپر آماده شده و به ادارات مربوطه ارائه شود که در آنجا بایگانی خواهد شد تا در انتهای سال زمانی که حسابرسی سالیانه شرکت انجام شد این گزارش سالیانه با آن گزارشات ماهیانه باید همخوانی داشته باشد. هر ماه برای انجام حسابداری و انجام امور مربوطه به اداره مالیات و اداره آمار و تامین اجتماعی باید مبلغ مربوطه را که در جدول این نوشته آمده، بابت حسابداری و بوک کیپینگ بپردازید. هر سال حسابرسی سالیانه قبل از اول ژون سال بعدی باید به اداره مربوطه تحویل داده شود. بدیهی است هر گونه بد قولی موجب جریمه و نیز ساقط شدن اعتبار شما برای امتیازهایی خواهد شد که کشور لیتوانی به سرمایه گذاراران خارجی قول داده است.

در زمان شروع کارهای مربوط به حسابداری و بوک کیپینگ و نیز گزارش سالیانه و نیز آماده سازی سایر مسائل مربوط به این امور و باز کردن پرونده هزینه ست آپ پرونده را که از 750 تا 900 یورو می باشد، بابت هر شرکت باید پرداخت شود. از آن پس تنها هزینه ماهیانه  حسابداری خواهد بود.

اگر شما شرکتی داشته باشید که مالیات 5 درصد میدهد ولی از طرفی سهام شرکتی را که در حال حاظر به دسته 15 درصد مالیات تعلق دارد بخرید آنگاه شما هم باید بابت شرکت خود و شرکت جدید همان 15 درصد مالیات را بدهید.

مهارت ها

ارسال شده در

31/05/2015

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *