تحصیل در کشور لیتوانی

تحصیل در کشور لیتوانی

مراحل قدم به قدم ثبت نام دانشجو در لیتوانی

مرحله یک: انتخاب دانشگاه یا کالج و رشته تحصیلی

در مرحله اول دانشجو باید اطلاعات مربوط به رشته یا زمینه تحصیلی یا تحقیقی خود را برای ما بفرستد تا ما لیستی از دانشگاه ها بهمراه جزئیات مربوط به رشته ها، هزینه، زمان، مدارک و مسائل مربوط به درخواست تحصیل و گرفتن پذیرش و نیز خوابگاه را برای شما بفرستیم. بعد از این قسمت دانشجو دانشگاه خود را انتخاب نموده و خود را برای برنامه انتخابی و رشته مورد نظر خود آماده میکند.

مرحله دو: جمع آوری مدارک و ارسال برای دانشگاه

دانشجو کلیه فرم هایی که باید جهت درخواست پر کند را دریافت کرده و مدراک مورد نظر را آماده میکند. در صورت نیاز به تایید آپوستل که از سوی ما به شما اعلام خواهد شد باید این کار در کشوری که تحصیل در آن صورت گرفته ، توسط خود دانشجو انجام گیرد. سپس مدارک با پست سریع مانند دی اچ ال بری ما فرستاده خواهد شد.

مدارک مورد نیاز (کلیه مدارک باید ترجمه رسمی تایید شده با دادگستری و آپوستیل باشند و بسته به دانشگاه ممکن است مدارک دیگری نیز درخواست شود)

یک: مدرک پایان تحصیلات دوره دبیرستان بهمراه ریز نمرات (انگلیسی یا روسی)

دو: کپی پاسپورت

سه: چنانچه نام خود را تغییر داده اید باید مدارک مربوطه ضمیمه شود.

چهار: یک قطعه عکس 4 در 6 سانتی متر

پنج: رسید پرداخت هزینه مربوط به درخواست تحصیل در دانشگاه (نام و نام خانوادگی و رشته مورد نظر باید در آن قید شود)

شش: رزومه

نکته مهم: دانشجو باید وکالت به ما بدهد که ما بتوانیم کلیه مراحل مربوط به ثبت نام وی را انجام بدهیم.

مرحله سه: ارزیابی رسمی صلاحیت

طبق قوانین مربوط به تحصیلات عالی در لیتوانی، هر دانشجوئی که درخواست تحصیلات عالیه در لیتوانی داشته باشد و تحصیلات قبلی خود را در محلی خارج از لیتوانی انجام داده باشد باید «ارزیابی رسمی صلاحیت» شود. برای این منظور مدرک تحصیلی پایان دوره دبیرستان باید به مرکز مربوطه جهت ارزیابی ارائه شود. همزمان ما مدارک مربوط به ثبت نام شما را که در مرحله قبل آماده کرده ایم به دانشگاه یا کالج مربوطه ارسال کرده و آنها را در مورد اینکه شما در مرحله ارزیابی هستید مطلع میکنیم.

مدارک مورد نیاز برای ارزیابی رسمی صلاحیت

یک: پر کردن فرم مربوطه

دو: مدرک تحصیلی پایان دوره دبیرستان

سه: ریز نمرات

چهار: پاسپورت

پنج: مدرک اثبات تغییر نام (در صورت تغییر نام)

شش: مدارک دیگر (این مرکز حق درخواست مدارک دیگر هم برای خود نگه میدارد مثلا اگر شما لیسانس خود را گرفته اید و میخواهید برای فوق لیسانس تحصیل کنید آنگاه مدرک لیسانس خود را نیز بهمراه ریز نمرات باید ضمیمه مدارک ارسالی کنید)

نکات مهم

اولا مدارک مورد نیاز دانشگاه ممکن است بسته به کشور قبلی تحصیلی شما شما متفاوت باشد بنابراین ممکن است از شما مدارک دیگر نیز خواسته شود.

دوما: تمامی مدارک باید یا اصل به زبان انگلیسی یا روسی باشند یا ترجمه رسمی تایید شده آپوستل به این زبانها. اسکن مدارک مورد قبول نیست.

سوما: مدارک اصل اگر به زبان لیتونیائی، روسی یا انگلیسی باشند نیاز به ترجمه ندارند.

چهارما: اگر مدارک از طریق نماینده شما ارسال می شود باید «اجازه نامه» از شما داشته باشند.

پنجما: ارزیابی بصورت نرمال حدود یک ماه طول میکشد.

مرحله چهار: ثبت نام

بعد از ارزیابی در صورت قبولی، نامه مشروط پذیرش دانشجو صادر شده و ما شما را مطلع خواهیم کرد. سپس داشنجو هزینه تحصیلی سال اول را پرداخته و مدرک پرداخت برای ما ارسال میشود. بعد از پرداخت، دانشگاه نامه پذیرش نهائی را ظرف یک هفته برای ما ارسال خواهد کرد که ثبت نام شما را تایید میکند.

مرحله پنج: ویزای نوع دی

کلیه دانشجویان ثبت نام شده باید برای ویزای نوع (D) مولتی پل اقدام کنند. ما به شما کمک خواهیم کرد تا مدارک مورد نیاز خود از سوی دانشگاه را همراه خود داشته باشید. سپس دانشجو با در دست داشتن مدارک به نزدیک ترین سفارت لیتوانی در کشور همسایه یا کشور خود (ایران سفارت لیتوانی ندارد و سفارت مجارستان کارهای مربوط به سفارت لیتوانی را در موارد محدود انجام میدهد) مراجعه کرده و درخواست ویزای ملی لیتوانی یا همان ویزای نوع (D) میکند. سفارت ظرف یک هفته ویزای دانشجو را صادر میکند.

مدارک مورد نیاز برای سفارت برای اخذ ویزا

یک: پر کردن فرم های درخواست

دو:نامه میانجیگری دانشگاه برای اخذ ویزای نوع دی

سه: برگه ثبت نام دانشگاه

چهار: مدرک مربوط به محل اقامت (معمولا دانشگاه مدرک خوابگاه ارائه میدهد اگر مایل به گرفتن خانه شخصی باشید این مدرک نیاز است)

پنج: مدرک مبنی بر اینکه از لحاظ مالی توانائی 500 لیتاس در ماه برای یک سال یا حدود 1800 یورو در سال را دارید. اگر بورسیه گرفته باشید که مدرک بورسیه را ارائه میدهید.

شش: یک قطعه عکس 4 در 6 سانتی متر

هفت: پاسپورت دارای تاریخ اعتبار

هشت: بیمه سلامتی معتبر در کشورهای حوزه شنگن به ارزش بیست هزار لیتاس (هر یورو معادل تقریبا 3.45 لیتاس میباشد)

مرحله شش: شروع تحصیل

ما شما را در جریان تمامی تاریخ های شروع دروس و نیز سایر مهلت ها قرار خواهیم داد. دانشجو بعد از ورود به لیتوانی باید قرارداد با دانشگاه امضا کند.

مرحله هفت: اقامت یکساله لیتوانی

دانشجویانی که برای تحصیل به لیتوانی می آیند بعد از اتمام ترم اول باید برای اخذ «تی آر پی» که همان اقامت یکساله لیتوانی می باشد اقدام کنند. ما به شما کمک خواهیم کرد که مدارک مربوط به تی آر پی را آماده کنید.

مدارک مورد نیاز برای اخذ اقامت یکساله لیتوانی

یک: پر کردن فرم های مربوطه

دو: نامه میانجیگری از سوی دانشگاه برای اخذ اقامت

سه: مدرک ثبت نام

چهار: پاسپورت (اصل و کپی)

پنج: یک قطعه عکس 4 در 6 سانتی متر

شش: حساب بانکی معادل 500 لیتاس در ماه برای یکسال که می شود حدود 1800 یورو در سال

هفت: بیمه سلامتی معادل 20 هزار لیتاس بهمراه یک کپی

هشت: مدرک محل اقامت در لیتوانی

نکات مهم

یک: کلیه مدارک باید به زبان لیتوانیائی باشند.

دو: نتیجه این درخواست حدود دو تا چهار ماه طول میکشد.

بعد از اینکه نتیجه مثبت تی آر پی مشخص شد، دانشجو باید در اداره مهاجرت ویلنیوس حاضر شده و امور مربوطه به کارت اقامت را انجام دهد و کارت اقامت یکساله خود را دریافت کند. سپس ظرف یک هفته در شهرداری حاضر شده و محل اقامت خود را اعلام کند. ما به شما این کمک را خواهیم کرد که محل اقامت خود را در شهرداری اعلام نمایید.

مهارت ها

ارسال شده در

31/05/2015

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *