اخذ اقامت برای سایر اعضاء خانواده در کشور لیتوانی

اخذ اقامت برای سایر اعضاء خانواده در کشور لیتوانی

اخذ اقامت برای سایر اعضاء خانواده در کشور لیتوانی

در کشور لیتوانی افراد بزرگسال (بالای هیجده سال) می توانند با ثبت شرکت در این کشور و راه اندازی آن درخواست اقامت کشور لیتوانی را که در واقع اقامت کل حوزه شنگن نیز می باشد، بدهند. دقت کنید که کشور لیتوانی مانند کشور مجارستان به شما این اجازه را نمیدهد که مثلا اگر شوهر شما اقامت لیتوانی را دریافت کرد به شما هم صرف اقامت شوهرتان، اقامت تعلق بگیرد. در کشور لیتوانی اگر یک زوج بخواهند بر روی ثبت شرکت اقامت بگیرند باید هر دو جزء سهامداران شرکت باشند. این مسئله در مورد پدر و مادر شما نیز صادق است یعنی از نظر دولت لیتوانی اینکه شما اقامت کشور لیتوانی را دارا هستید، این مزیت را برای همسر یا پدر و مادر یا برادر و خواهر شما قائل نیست که آنها را بتوانید مشمول اقامت لیتوانی نمایید مگر اینکه مانند یک فرد کاملا غریبه سهامدار شرکت باشند. دقت کنید که میزان سهام این افراد نیز نمی تواند درصد ناچیز و جزئی باشد. در واقع نمی توانید با درصدی سوری و جزئی برای اعضاء خانواده خود که در بالا ذکر شد اقامت کشور لیتوانی را بر حسب اقامت خود اخذ کنید. اما تنها بعد از دو سال که از اقامت خود شما گذشته بود، در شروع سال سوم می توانید برای اقامت همسر خود درخواست بدهید که در این مورد نیاز به سهامدار بودن همسر شما نیست.

اما در مورد فرزندان زیر هیجده سال، شما می توانید برای ایشان درخواست اقامت نموده و در این مورد نیاز نیست تا فرزندان شما سهامدار شرکت باشند. طبق کنوانسیون های اتحادیه اروپا شما در زمانی که اقدام به درخواست اقامت برای خودتان و همسرتان می نمایید (اگر یکی از زوجین باشد نیاز به مدرک قانونی از دادگستری مبنی بر حزانت بچه خواهد بود) می توانید برای فرزندان زیر هیجده سال خود نیز درخواست اقامت نمایید. دقت کنید که متن قانون بیان میکند که زمانی که والدین اقامت دارند یا قصد اخذ اقامت دارند و این به این معنی است که همزمان ابتدا به ساکن شما برای فرزندان خود نیز همراه اقامت خود می توانید اقدام کنید. اما نکته مهم این است که اگر خدای نکرده اقامت شما رد شد هزینه ای که بابت اقامت فرزند خود نیز داده اید از دست می رود. اگر شما بعنوان والدین دارای اقامت باشید آنگاه اقامت فرزند شما صد درصد خواهد بود. اگر چه هزینه اضافی درصد قابل توجهی از هزینه کل نیست ولی ذکر این نکته و اشاره به این مسئله بر حسب تجربه، از جانب ما الزامی است.

نکته مهم در این زمینه این است که در زمانیکه اقامت فرزند شما صادر می شود، از آنجا که مبنی خود شما و در واقع اقامت خود شما می باشد، بنابراین مدت زمان اقامت فرزند شما نهایت تا انتهای اقامت شما خواهد بود. این مورد برای اقامت همسر در سال سوم نیز صادق خواهد بود. در واقع اقامت فرزند یا همسر در سال سوم همان اقامت شما خواهد بود و چنانچه اقامت شما مثلا دائم باشد، اقامتی که به آنها تعلق خواهد گرفت نیز دائم خواهد بود.

نکته دیگر در مورد تولد فرزندان خارجی در کشور لیتوانی است. کشور لیتوانی مانند اکثر کشورها یک گواهی تولد یا همان شناسنامه برای فرزند شما صادر میکند که در واقع حتی ارزش یک اقامت را نیز ندارد. تفاوت این فرزند که در کشور لیتوانی بدنیا آمده است با فرزندی که خارج از کشور لیتوانی بدنیا آمده باشد فقط در گواهی تولد است و از نظر اقامت باید هر دو اقدام به درخواست اقامت نموده و مسئله کاملا مشابه خواهد بود. البته برای کسی که گواهی تولد در کشور لیتوانی را دارد این مزیت وجود دارد که بعد از سن قانونی می تواند نسبت به اخذ تابعیت آن کشور اقدام کند. دقت کنید که این مسائل بسیار پیچیده بوده و نیاز به موشکافی و بررسی کارشناسی دارد. بسیار مهم است که بصورت احساسی در این موارد تصمیم گیری نشود و با مشاورین مطلع و آگاه صحبت شود.

اخذ اقامت برای سایر اعضاء خانواده در کشور لیتوانی، اخذ اقامت برای سایر اعضاء خانواده در کشور لیتوانی، اخذ اقامت برای سایر اعضاء خانواده در کشور لیتوانی، اخذ اقامت برای سایر اعضاء خانواده در کشور لیتوانی، اخذ اقامت برای سایر اعضاء خانواده در کشور لیتوانی، اخذ اقامت برای سایر اعضاء خانواده در کشور لیتوانی

مهارت ها

ارسال شده در

26/08/2015

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *