احزاب سیاسی ترکیه

احزاب سیاسی ترکیه را می توان به دو دسته تقسیم نمود: احزابی که در پارلمان نماینده دارند و احزابی که در پارلمان فاقد نماینده می باشند. احزاب سیاسی ترکیه که در پارلمان آن دارای نماینده می باشند عبارت اند از:

حزب عدالت و توسعه (AKP)، حزب جمهوری‌ خواه خلق (CHP)، حزب حرکت ملی (MHP)، حزب صلح و دموکراسی (BDP)، حزب دموکراتیک خلق‌ها (HDP)

احزاب سیاسی ترکیه که در پارلمان نماینده ندارند عبارت اند از:

حزب کمونیست ترکیه (TKP)، حزب دموکرات ترکیه (DP)، حزب دموکرات چپ (DSP)، حزب سعادت (FP)، حزب آزادی و همبستگی (ÖDP)، حزب مطالبه‌ آزاد (Hüda-Par)، حزب حق و آزادی (HAK)، حزب گزی (GP)، حزب همبستگی بزرگ (BBP)، حزب سبز و چپ آینده (YSGP)، حزب میهن ترکیه (YP)، حزب استقلال ترکیه (BTP)، حزب کار (EMEP)، حزب لیبرال دموکرات (LDP)، حزب ملت ترکیه (MP)، حزب ملی ترکیه (UP)، حزب ترقی خلق (HYP)، حزب کارگران سوسیالیست انقلابی (DSİP)، حزب حقوق و برابری (HEPAR)، حزب دموکراسی سوسیالیستی (SDP)، حزب کارگر ترکیه (İP)، حزب جوان ترکیه (GP)، حزب سرزمین مادری (ANAP)

از آنجا که حزب حاکم ترکیه « آک پارتی » می باشد لذا از میان احزاب سیاسی ترکیه به توضیح این حزب می پردازیم.

حزب عدالت و توسعه (به ترکی: AKP یا Adalet ve Kalkınma Partisi)، حزب سیاسی حاکم در ترکیه است. این حزب خود را جزء احزاب راستگرا و میانه معرفی می‌کند. موسسین و اعضای ارشد کنونی این حزب از شاگردان نجم‌الدین اربکان، رهبر حزبهای اسلامگرای رفاه، فضیلت و سعادت بودند که در سال ۲۰۰۱ میلادی از آن منشعب شده ولی همچنان عنوان اسلامگرایی را به دنبال خود می‌کشند.

در سال ۲۰۰۸ دادستان ارشد ترکیه به دلیل آنچه که تلاش حزب عدالت و توسعه در جهت برپایی حکومت اسلامی و تضعیف سکولاریسم در ترکیه خواند، شکایتی را در دادگاه عالی ترکیه مطرح ساخت و درخواست لغو فعالیت حزب عدالت و توسعه و اعمال ممنوعیت فعالیت سیاسی را برای ۷۰ تن از اعضای آن نمود. رجب طیب اردوغان نخست وزیر و رهبر حزب، اتهام دادستان را رد کرد. در نهایت در اوت ۲۰۰۸ دادگاه عالی ترکیه با ۶ رأی موافق در برابر ۵ رأی مخالف با پیشنهاد داستان برای جلوگیری از فعایت سیاسی حزب مخالفت کرد (برای پذیرفته شدن شکایت ۷ رأی لازم بود) با این وجود براساس این حکم دادگاه، حزب عدالت و توسعه با تحریم مالی مواجه شد و میلیون‌ها دلار کمک مالی دولت به حزب عدالت و توسعه قطع شد. این رأی به عنوان هشداری به حزب تلقی شد و حزب را مجبور به عقب نشینی در مواضع خود کرد بطوری که معاون نخست وزیر ترکیه اعلام کرد که حزب عدالت و توسعه از تلاش‌هایش برای لغو ممنوعیت حجاب در دانشگاه‌های ترکیه منصرف شده‌ است.

احزاب سیاسی ترکیه، احزاب سیاسی ترکیه، احزاب سیاسی ترکیه، احزاب سیاسی ترکیه، احزاب سیاسی ترکیه، احزاب سیاسی ترکیه،احزاب سیاسی ترکیه، احزاب سیاسی ترکیه

مهارت ها

ارسال شده در

12/11/2014

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *