مالیات مضاعف یا Double Taxation

مالیات مضاعف یا Double Taxation

«مالیات مضاعف» به معنی اعمال مالیات توسط دو یا چند کشور یا مرجع قانونی بر روی یک درآمد واحد (مالیات بر درآمد) یا یک دارایی (مالیات بر سرمایه) و یا یک نقل و انتقال مالی (مالیات بر فروش) می باشد. این تعهد مضاعف اغلب اوقات توسط معاهدات و قراردادهای بین المللی متعادل می شود. همچنین اصطلاح «مالیات مضاعف» بطور ویژه در ایالات متحده امریکا استفاده می شود و آن زمانی است که علیرغم اینکه درآمد های شرکت های سهامی و کورپریشن های بزرگ طی مالیات بر درآمد شرکتی مشمول مالیات می شوند، دوباره عایدی های سهامداران و سود آنها نیز طی یک مالیات دیگر که مالیات بر درآمد شخصی سهامداران می باشد، مشمول مالیات دوباره می شود.

برای فردی که در یک کشور خارجی سکونت دارد، غیر معمول نیست که صاحب درآمدی شود که در کشور خارجی مشمول مالیات می شود. این شخص ممکن است طبق قوانین داخلی کشور خود، موظف به پرداخت مالیات بر روی درآمدش در همه جای دنیا از جمله کشور خارجی مذکور بوده و از طرفی در کشور خارجی که در آن درآمد کسب شده است نیز باید مالیات بدهد. از آنجا که این ناعادلانه است، بسیاری از کشورها اقدام به عقد توافقنامه های دو جانبه ای میکنند که طی آن این مسئله متعادل می شود. در برخی موارد، این مستلزم آن است که مالیات در کشور محل اقامت پرداخت شود و در کشوری که در آن درآمد کسب شده است، معاف میشود. در موارد باقی مانده، کشوری که در آن درآمد تولید شده است اقدام به کسر مالیات در منبع (Withholding Tax) نموده و کشور محل اقامت با ملاحظه مدارک دال بر پرداخت مالیات در کشور دیگر معافیت مالیاتی بر روی آن درآمد صادر میکند.

برای انجام این کار، مالیات دهندگان باید خود را (در کشور خارجی) غیر مقیم اعلام کنند. بنابراین این امکان وجود دارد که مقامات مالیاتی دو کشور اقدام به تبادل اطلاعات در مورد چنین اظهاراتی نموده و بدین ترتیب می توانند هر گونه ناهنجاری و قانون شکنی را که ممکن است فرار از پرداخت مالیات باشد، نشان دهند. در حالی که افراد، و یا اشخاص حقیقی می توانند تنها یک اقامت در یک زمان داشته باشند، افراد حقوقی یا شرکت ها بدلیل داشتن شعبات خارجی، می توانند به طور همزمان در چندین کشور مقیم محسوب شده  و در نتیجه کنترل و بررسی این موضوع که شرکتها به شکل غیر قانونی از پرداخت مالیات خودداری کنند، بسیار دشوار خواهد بود. و نیاز به بررسی های دقیقتر در مورد جابجایی های مالی و کالایی و نیز حقوق مالکیت معنوی، و خدمات در میان شرکت های تابعه آن است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *