خدمات مربوط به ثبت شرکت 

 

ثبت شرکت ال تی دی بصورت حضوری

1.مقدمه

تقریبا تنها گزینه انتخاب برای شما در ترکیه برای شروع تجارت خود، یک شرکت با مسئولیت محدود می باشد که تحت نام رایج «ال ال سی» در همه جای دنیا و با نام «ال تی دی» در ترکیه شناخته می شود. این شرکت با حداقل یک نفر ثبت می شود. یک درجه پایین تر از «ال تی دی»، فیرم وجود دارد که معمولا برای خود ترک هاست و برای افرادی که میخواهند مغازه بزنند و در واقع حرفه و زمینه کاری آنها کاملا مشخص و محدود است مناسب است. روی این ثبت شرکت نمی توان اقامت گرفت. یک درجه بالاتر از «ال تی دی»، نیز شرکت سهامی «جوینت استاک» وجود دارد که برای کارهای بسیار عظیم بوده و شرایط خاص خود را دارد. یکی از این شرایط تعداد مشخص سهامداران و نیز برگزاری جلسه عمومی سهامداران و … می باشد.

2.آدرس شرکت

از آنجائیکه شما برای ثبت شرکت در ترکیه نیاز به آدرس برای محل کار خود دارید، در نتیجه در اینجا به بررسی گزینه های انتخابی شما در این مورد می پردازیم.

شما در این قسمت سه انتخاب دارید:

الف: گرفتن یک دفتر کاری مجزا برای دفتر

این گزینه کاملا مشخص بوده و هزینه های شما شامل پرداخت کمیسیون به املاکی، پیش پرداخت بابت اجاره محل مورد نظر که معمولا معادل دو ماه اجاره می باشد، تهیه وسایل داخل دفتر و نیز آماده سازی دفتر از لحاظ اینترنت یا تلفن و غیره می باشد. دقت کنید که در این مورد شما باید معادل بیست و پنج درصد عدد کرایه دفتر خود را نیز بعنوان مالیات به دولت ترکیه بدهید. بعنوان مثال اگر کرایه ماهانه دفتر شما پانصد لیر ترک باشد، آنگاه ماهیانه باید یکصد و بیست و پنج لیر به دولت بعنوان مالیات «استوپاژ» پرداخت نمایید.

ب: دادن آدرس منزل یا محل سکونت خودتان در ترکیه

شما می توانید بخشی از محل زندگی خودتان را به شکل دفتر کار درآورده و از آن بعنوان دفتر کار استفاده کنید. این مسئله از سوی دولت ترکیه پذیرفته میشود. البته باید ظاهر آن به شکل دفتر بوده و این مسئله از طریق فرستادن مامور و بازدید این شخص از دفتر شما چک می شود. در این مورد شما باید یا کل منزل را به نام شرکت اجاره کرده باشید یا اینکه قرارداد مجزا برای یک اتاق تنظیم شود. در این مورد هم هزینه اجاره یک اتاق کمتر می شود و هم اینکه تنظیم این قرارداد را ما بصورت رسمی و صحیح انجام میدهیم. در این مورد مالیات استوپاژ به آن معنی وجود ندارد و هزینه ای که شما خواهید داشت به زحمت از ماهی پنجاه لیر ترک بیشتر می شود. این هزینه در واقع بجای مالیات «استوپاژ» در حالت اجاره دفتر است.

ج: دفتر مجازی

در این مورد ما صرفا از دفترهای خودمان برای شما استفاده میکنیم و آدرس خودمان را داده و در زمان بازدید ماموران دولتی نیز، دفتر خودمان را به آنها نشان خواهیم داد. این مسئله کاملا قانونی بوده اگر چه قانون خاصی در تعداد دفاتر ثبتی در یک آدرس یا سایر مسائل مربوط به آن وجود ندارد. ولی بهر حال رعایت عرف رایج و منطقی بودن شرایط مهم است. در این مورد فقط مسئله شما از لحاظ نیاز به آدرس حل می شود و هیچ گونه حق و حقوقی بیشتر نسبت به محل مورد نظر ندارید.

نکته: حداقل قرارداد اجاره مبلغ ماهانه 300 لیر ترک می باشد.

3.سرمایه شرکت

موضوع مهم دیگر در زمان ثبت شرکت در ترکیه موضوع «سرمایه شرکت» می باشد. در این قسمت طبق قانون ترکیه شما موظف هستید شرکت خود را با حداقل یکصد هزار لیر ترک ثبت کنید. برای شروع ثبت شرکت، آنچه الزامی است این است که 25 درصد این مبلغ باید در حساب موقت شرکت نزد بانک موجود باشد و شما تنها بعد از ثبت شرکت و افتتاح حساب دائمی به نام شرکت خود می توانید این مبلغ را برداشت نمایید. توضیح اینکه بعد از افتتاح حساب دائمی شرکت شما، این مبلغ از حساب موقت به حساب دائمی شما منتقل خواهد شد. بعد از ثبت شرکت، شما موظف هستید که سرمایه شرکت خود را تا عدد یکصد هزار لیر تکمیل کنید. این تکمیل کردن می تواند شامل برداشت آن 25 درصد و واریز دوباره آن باشد. این کار می تواند تا چهار بار تکرار شود و بدین ترتیب شما با همان 25 درصد می توانید سرمایه یکصد هزار لیر خود را به دولت نشان دهید. در واقع این یکصد هزار لیر بیشتر در عمل یک کار با حساب می باشد تا سرمایه. عدد مورد نیاز شما فقط 25 درصد آن یعنی 25 هزار لیر ترک می باشد.

اما برای کسانی که این عدد سرمایه را ندارند یا نیاز به گرفتن اجازه کار و اقامت ندارند، می توانند با هزینه مینیمم ده هزار لیر ترک شرکت را ثبت کنند. در این مورد 25 درصد ده هزار لیر باید برای شروع در حساب موقت شرکت باشد و ادامه داستان مشابه قبل است. تنها مسئله این مورد این است که شما نمی توانید با این سرمایه، درخواست اجازه کار یا اقامت کنید. اگر نیازی به اخذ اجازه کار ندارید یا اقامت نمیخواهید، می توایند با ده هزار لیر شرکت ثبت کرده و برای شروع تنها 2500 لیر در حساب موقت داشته باشید. البته شما میتوانید با ده هزار لیر سرمایه، شرکت را ثبت کرده و بعد از آن چنانچه نیاز به اقامت داشتید، سرمایه شرکت را افزایش دهید. این مسئله حدود 500 دلار برای شما هزینه اضافه خواهد داشت.

نکته مهم: شما میتوانید در ترکیه بعد از ثبت شرکت شروع به کار کنید و مادامیکه از شما نخواسته باشند اجازه کار هم نداشته باشید. این مسئله بعد از شروع کار شما و رد شدن اوراق حسابداری مشخص میشود. چنانچه بعد از تحویل اوراق حسابداری ماهیانه به اداره مالیات توسط حسابدار شما، به شما ابلاغ شد که اجازه کار بگیرید، شما خیلی ساده اقدام به اخذ این مجوز میکنید. توجه دارید که از لحاظ قانونی دارا بودن این مجوز الزامی است ولی این اتفاقی است که در حال حاضر در ترکیه در جریان است.

4.مدارک ثبت شرکت

در ابتدا شما باید اطلاعات زیر را مهیا کنید که عبارت اند از:

الف: نام و نام خانوادگی سهامداران بهمراه آدرس ایران، شماره تلفن ایران، نام و نام خانوادگی مادر ایشان و درصد سهام آنها در شرکت

ب: عنوان شرکت به حروف لاتین، سرمایه اولیه شرکت و معرفی زمنیه های کاری شرکت. در این مورد شما باید پنج اسم آماده داشته باشید. ما می توانیم قبل از ثبت شرکت شما نام ها را برای شما چک کنیم تا مطمئن شویم که این نامها قابل قبول می باشند.

ج: مشخص کردن مدیر عامل شرکت

د: کپی پاسپورت کلیه سهامداران بهمراه دو قطعه عکس

نکته یک: مدیر عامل می تواند خارج از سهامداران باشد. خیلی ها برای اینکه مشکل اخذ اجازه کار نداشته باشند از مدیر عامل ترک استفاده میکنند که خوب نیاز به اعتماد و نیز حقوق و مسائل مربوط به آن دارد.

نکته دو: بر روی هر شرکت، بازای هر 40 هزار لیر سرمایه، می توان یک اجازه کار و در نتیجه یک اقامت گرفت. دقت کنید که این نیست که شما در ابتدای کار یک شرکت با مثلا 120 هزار لیر سرمایه ثبت کنید و سه اقامت درخواست بدهید. این مسئله باید فرم رایج دو اقامت نهایتا شروع شود و در ادامه کار اقدام به افزایش سرمایه و درخواست اقامت بیشتر کنید. دقت کنید که مدیر عامل می تواند اجازه کار و اقامت بگیرد در حالیکه جزء سهامداران نیز نباشد.

نکته سه: در زمان تحویل مدارک اقامتی برای فرد ابتدا نیاز است بیمه یک کارمند رد شود. بعد از اخذ کارت اقامت بیمه کنسل شده و در زمان تمدید اقامت باید شش ماه اخیر حتما 5 کارمند ترک از طریق شرکت شما بیمه رد کرده باشند. بابت این باید هزینه 5 کارمند ترک بمدت شش ماه را که حدود 12000 لیر ترک یعنی 400 لیر بازای هر کارمند در هر ماه می باشد پرداخت شود. این بیمه جدای از بیمه خود شخص شماست. این مسئله هر بار در زمان اقامت باید رعایت شود. بعد از اخذ کارت می توان این مسئله را متوقف کرد.

نکته چهار: در هنگام درخواست اجازه کار، شما نیاز به مدرک تحصیلی قبلی خود نیز دارید. این مدرک می تواند لیسانس، دیپلم یا سیکل باشد. مهم مدرک تحصیلی شماست.

نکته پنج: بازای هر 5 کارمند ترک می توان یک کارمند خارجی استخدام کرد. یعنی اگر بخواهید در شرکت خود دو کارمند خارجی استخدام کنید باید ده کارمند ترک در استخدام داشته باشید.

5.زمان لازم و هزینه ثبت شرکت

برای ثبت شرکت، هزینه کلی پرداختی شما به ما 4000 دلار می باشد. شما بعد از پرداخت این مبلغ تا زمان ثبت شرکت خود هیچ نیازی به پرداخت هزینه های مربوطه ندارید. ثبت شرکت طی ده روز کاری صورت میگیرد. البته با داشتن آدرس (یکی از سه انتخاب بالا) و سرمایه (یکی از دو انتخاب بالا). بعد از ثبت شرکت، در صورتیکه نیاز به اجازه کار داشته باشید، به شرط اینکه سرمایه شرکت 100 هزار لیر بوده باشد، با آماده کردن مدارک مورد نیاز بهمراه مدرک تحصیلی و ترجمه آن، باید به سفارت ترکیه در ایران مراجعه کنید. چنانچه ویزای توریستی ترکیه را داشته باشید نیازی نیست به سفارت ترکیه در تهران مراجعه شود و میتوان در ترکیه هم این کار را انجام داد. مدارک شما ظرف ده روز آماده و به آنکارا ارائه میشود. ظرف یکماه جواب رد یا قبولی می آید. بعد از اخذ اجازه کار، شما باید طی یکماه فرمهای مربوطه را پر کرده و به اداره امنیت تحویل دهید. این مراجعه حتما باید ظرف یکماه صورت بگیرد. در این مرحله حتما باید ویزای کاری از سفارت ترکیه در تهران صادر شود. بنابراین فرد حتما به سفارت ترکیه در تهران مراجعه نموده و از آنجا ویزای کار گرفته و بعد از حضور در ترکیه اقدام به اخذ دفترچه اقامت میکند.

دقت کنید که کل پروسه ثبت شرکت تا اخذ اقامت حدود سه ماه طول میکشد. هزینه اخذ اجازه کار برای هر نفر 3000 دلار می باشد. نکته مهم این است که این اجازه کار تضمینی است و چنانچه رد شدید پول شما مسترد می شود. جهت گرفتن اقامت شما نیز هزینه 1500 دلار از شما دریافت می شود. طبق قوانین جدید اجازه کار و اقامت یکساله کاری همزمان داده می شود.

نکته یک: ترتیب سنوات اقامت بصورت نرمال به شکل یک سال، دو سال و سه سال می باشد. بعضا ممکن است یک، یک، دو و یک سال باشد.

نکته دو: بابت اضافه شدن هر شریک در شرکت، مبلغ 300 دلار هزینه اضافه دریافت میشود.

نکته سه: سایر تغییرات در شرکت بعد از ثبت شرکت از قبیل تغییر آدرس یا افزایش سرمایه و غیره هزینه حدودا 500 دلار برای شما خواهد داشت.

ثبت شرکت ال تی دی بصورت غیر حضوری

از طریق وکالت قابل انجام است.

ثبت نمایندگی شرکت شما

این کار برای خارجیان بسیار دشوار می باشد. بعنوان مثال شما باید شرکت فعال و قابل اثبات با ترن اور بسیار بالا داشته باشید تا بتوانید در ترکیه شعبه شرکت خود را ثبت نمایید. همچنین نیاز به سرمایه اولیه بسیار بالا دارید.

گرفتن کد بازرگانی

بر روی خدمات ثبت شرکت انجام می شود.

ثبت برند و لوگوی اختصاصی

شما می توانید لوگو یا برند مربوط به شرکت خود را در ترکیه به ثبت برسانید. در این خصوص باید پس از حضور در ترکیه مدارک مربوطه را پر کرده و نیز کپی از برند یا لوگوی خود در اندازه های مختلف ارائه کنید. بعد از انجام امور اولیه طی حدودا چهار ماه مراحل مربوط به ثبت شما انجام می شود. مسئله ثبت برند صرفا مربوط به کشور ترکیه می باشد. چنانچه مایل هستید تا در حوزه وسیعتری برند خود را ثبت نمایید لطفا با مشاوران ما تماس حاصل فرمایید.

پک کامل آدرس دفتر، منشی و خط تلفن برای شرکت شما بصورت مشاع از سوی شرکت شما

در این مورد ما صرفا از دفترهای خودمان برای شما استفاده میکنیم و آدرس خودمان را داده و در زمان بازدید ماموران دولتی نیز، دفتر خودمان را به آنها نشان خواهیم داد. این مسئله کاملا قانونی بوده و هیچ گونه محدودیتی در تعداد دفاتر ثبت شده در یک آدرس وجود ندارد. در این مورد ما خدمات منشی گری اولیه را نیز انجام میدهیم که شامل پاسخ گوئی به تلفن های شماست. هزینه دفتر مجازی با خدمات منشی گری اولیه در حال حاضر از مینیمم ماهیانه 100 دلار می باشد و بسته به خدمات مورد نیاز شما ما می توانیم طی یک قرارداد ماهیانه، کلیه کارهای شرکت شما را با نام خود شرکت شما، بنا به نیاز شما انجام بدهیم. این خدمات می تواند شامل خدمات منشی گری، تلفن و فاکس، پی او باکس، پاسخ گوئی به ارباب رجوع، کارهای بانکی، خدمات حسابداری و امور مالیاتی، ترخیص کالا و ری اکسپرت و نیز ارسال بسته های پستی باشد. هزینه بسته به حجم کاری شما کاملا قراردادی خواهد بود.

خدمات مربوط به تغییرات شرکت 

 

انجام تغییرات در اساسنامه

تغییرات در اساسنامه شامل تغییر در میزان سهام شرکاء، مدیر عامل، وارد کردن یا حذف کردن سهامداران، تغییر آدرس ثبتی شرکت یا غیره می باشد. بسته به تعداد تغییرات و نوع آنها هزینه متفاوت خواهد بود. در حالت کلی هزینه تغییرات شرکت شامل تغییرات نامبرده 500 دلار می باشد. در صورتیکه تغییرات در اساسنامه خیلی خاص باشند این هزینه می تواند افزایش یابد. مدت زمانی که طول خواهد کشید تا این امور انجام شود حدود یک هفته کاری خواهد بود.

تعلیق شرکت

جهت اخذ اطلاعات در این زمنیه با مشاوران ما تماس حاصل فرمایید.

انحلال شرکت

این مسئله، مانند هر جای دیگر دنیا، زمانبر و هزینه بر است. مدت زمان مورد نیاز برای این کار حدود یکسال است. در طول این یکسال باید برنامه حسابداری شرکت بصورت ماهانه انجام شود. هزینه ما برای انجام این کار 3000 دلار است. هزینه ماهانه که شما باید بابت حسابداری پرداخت کنید حدودا 200 دلار خواهد بود. همچنین ماهانه مالیاتی حدود 50 تا 100 دلار نیز خواهید داشت.

نکته: در طول یکسالی که شرکت شما در حال انحلال است، صاحب محلی که دفتر خود را از وی اجاره کرده اید ممکن است ادعا کند که شما باید به او اجاره بدهید. چون بصورت قانونی هنوز این آدرس بعنوان آدرس شرکت شما در اداره های مربوطه ثبت است.

خدمات جانبی شرکت 

 

خدمات حسابرسی

در ترکیه باید از همان بدو ثبت شرکت، اقدام به ارائه حسابداری ماهانه نمود. هزینه این مسئله حدود 200 دلار ماهانه می باشد.

مالیات بر درآمد در ترکیه 20 درصد است. همچنین شما باید 25 درصد مبلغ اجاره دفتر خود را نیز بعنوان مالیات ( مالیات «ک د و» اگر از شرکت اجازه کرده باشید و مالیات «استوپاش» اگر از شخص اجاره کرده باشید)  به دولت پرداخت کنید که این مسئله هر سه ماه یکبار تسویه می شود.

دقت کنید که شما میتوانید کلیه مالیات «ک د و» که می پردازید با ارائه مدرک از دولت پس بگیرید. این مالیات بعنوان هزینه از مالیاتهای شما کم خواهد شد. در موارد خاص اگر بصرفه باشد میتوان «ک د و» را بصورت نقدی از دولت پس گرفت. این حالت هزینه حداقل هزار دلار دارد و برای اعداد بزرگ بصرفه خواهد بود.

نکته یک: مالیات «ک د و» قابل پس گرفتن میباشد ولی مالیات «استوپاش» خیر.

نکته دو: چنانچه شرکت صادرات و واردات ثبت کنید در زمان ورود کالا به ترکیه باید مالیات ورود بدهید. همچنین در زمان صادرات نیز 18 درصد مالیات «ک د و» باید پرداخت کرد. دقت کنید که هر دوی این مالیاتها قابل برگشت می باشند. شما می توانید این مالیاتها را بصورت نقدی در آخر سال دریافت نموده یا اینکه از حساب خود در پایان سال کسر کنید.

نکته سه: می توانید در زمان ورود کالا به ترکیه بدون اینکه آنرا وارد کنید و بابت آن مالیات پرداخت نمایید از همانجا با یک هزینه جزئی اقدام به صادرات نمایید.

نکته چهار: شرکت شما می تواند همزمان در چند زمینه متفاوت فعالیت کند.

ثبت دامین

شما پس از ثبت شرکت خود در ترکیه و شروع تجارت خود چنانچه نیاز به دامین با تی ال دی دات ای ام داشته باشید، طی دو تا سه روز کاری دامین مورد نظر شما را برای شما تهیه میکنیم. همچنین در زمینه سایر خدمات مورد نیاز شما مانند هاست یا طراحی و غیره ما می توانیم شما را یاری کنیم.

ترخیص کالا

در این زمینه شما می توانید با مشاوران ما تماس حاصل کنید.

صادارت کالا

لطفا با مشاوران ما تماس حاصل نمایید.

گرفتن دفتر

چنانچه نیاز به گرفتن دفتر واقعی در ترکیه داشته باشید ما می توانیم محل مورد نظر شما را یافته و در زمان قرارداد نیز شما را مشاوره و یاری کنیم. همچنین چنانچه نیاز به تجهیز دفتر داشته باشید می توانید از خدمات ما استفاده کنید.

تجهیز دفتر

تجهیز دفتر بنا به سلیقه شما می تواند هم زمانبر هم هزینه بر باشد. از امور دکوراسیون داخلی تا تجهیز ساده و پایه ای دفتر می توانید روی تیم ما حساب کرده و از خدمات مشاوره ما استفاده نمایید.

گرفتن منشی

چنانچه نیاز به نیروی کار یا منشی داشته باشید ما می توانیم در این مسئله شما را یاری کنیم. روابط ما و نیز آرشیو ما به ما و شما کمک خواهد کرد تا بتوانیم نیروی کاری مورد نظر شما را با توجه به توانایی و شرایطی که نیاز دارید فراهم کنیم. هزینه ما بایت انجام این خدمات معادل حقوق یک ماه نیروی کار مورد نظر و منتخب شما خواهد بود.