کشور لیتوانی

 • جمعیت: حدود 3.5 میلیون نفر
 • مساحت: 65200 کیلومتر مربع
 • تراکم جمعیت: 52 نفر در هر کیلومتر مربع
 • پایتخت: ویلنیوس
 • زبان رسمی: لیتوانیایی
 • نوع حکومت: جمهوری
 • رئیس جمهور: دالیا گریبائوسکایته
 • نخست وزیر: آندریوس کوبیلیوس
 • رئیس مجلس: لورتا گراوژینینه
 • شاخصه توسعه انسانی: 0.869 (بالا)
 • واحد پول: یورو
 • تولید ناخالص داخلی: حدود 27813 میلیارد دلار
 • تولید ناخالص داخلی سرانه: 20753 دلار
 • دامنه اینترنتی: lt
 • پیش شماره تلفنی: 370

در قرن چهاردهم میلادی لیتوانی وسیع‌ ترین کشور اروپا بود و شامل کشورهای امروزی بلاروس، اوکراین، بخشی از لهستان، لتونی و بخشی از روسیه می‌شد. امروزه لیتوانی یکی از کشورهایی است که بیشترین رشد اقتصادی را در جهان دارد. این کشور عضو پیمان شنگن می باشد. همچنین این کشور عضو اتحادیه اروپا و ناتو است. جمهوری لیتوانی بزرگترین و جنوبی‌ترین کشور در میان سه جمهوری حوزه بالتیک در اروپا می باشد.

نکات تاریخی مهم در مورد لیتوانی:

در سال1009  میلادی نام لیتوانی برای اولین بار در سند تاریخی  The Annals Quedlinburgenses ذکر شده است. در سال 2009 میلادی لیتوانی، اولین هزاره خود را جشن گرفت.

در قرن 13 میلادی دوک نشین لیتوانی پا گرفت. دوک بزرگ میندوگاس تمامی مناطق را با هم متحد کرد و ملت واحدی را به وجود آورد. در سال 1253 توسط نماینده رسمی پاپ تاجگذاری شد.

در سال 1323 میلادیGrand Duke Gediminas  شهر ویلنوس را بنیان نهاد.

در سال1385  میلادی لیتوانی و لهستان پیمان the Krėvos Treaty را امضا نمودند. در نتیجه Grand Duke Jogaila  با شاهزاده خانمی لهستانی ازدواج کرد و شاه لهستان شد. وی تعهد کرد که ملت لیتوانی را مسیحی نماید.

در حد فاصل سالهای 1392 الی 1430 میلادی تحت فرماندهی Grand Duke Vytautas لیتوانی که مرزهایش از دریای بالتیک تا دریای سیاه گسترده شده بود، به یکی از بزرگترین و قدرتمندترین کشورهای اروپا تبدیل شد. در سال 1569 میلادی لیتوانی و لهستان اتحادیه لوبلین را به وجود آوردند و با اتحاد با یکدیگر جمهوری Rzeczpospolita  را به وجود آوردند که تا سال 1795 میلادی پایدار ماند.

بیشتر بدانید ...

در حد فاصل سالهای 1940 الی 1990 میلادیلیتوانی توسط قوای شوروی اشغال شد.

در سال 1991 میلادی لیتوانی بازپس گیری مجدد استقلال خود را اعلام نمود.

در سال 1994 میلادی لیتوانی عضو اتحادیه اروپا شد.

در سال 2004 میلادی لیتوانی عضو سازمان ناتو شد

در سال 2007 میلادی لیتوانی عضو پیمان شنگن شد

جمهوری لیتوانی بعنوان یکی از کشورهای مهم حوزه بالتیک در ماه می 2004 به عضویت اتحادیه اروپا و همچنین سازمان تجارت جهانی و شنگن در آمده است. مهمترین شرکای اقتصادی لیتوانی در زمینه صادرات و واردات طی سالهای گذشته را کشورهای روسیه، لتونی، آلمان، لهستان، استونی، بلاروس و هلند تشکیل می دهند. در این ارتباط صادرات لیتوانی را بعضی تولیدات معدنی، تجهیزات مکانیکی، الکتریکی و شیمیایی، پارچه، مواد غذایی و صنایع چوبی و مبلمان تشکیل می دهد. در مقابل لیتوانی نیز اقلامی چون بعضی تولیدات معدنی، تجهیزات و ماشین آلات، تجهیزات حمل و نقل، پارچه و مواد فلزی وارد می کند.

بخش مهمی از اقتصاد لیتوانی، اقتصاد صادارت محور می باشد و در این راستا صنایع تولید کودهای معدنی، پوشاک و پارچه، صنایع الکترونیکی (چون تولیدات تلویزیون، نیمه هادی ها، تجهیزات کامپیوتری و الکترونیکی) و صنایع چوب و کاغذ و تولیدات مرتبط با آن مثل مبلمان و لوازم چوبی از جمله مهمترین صنایع سودآور و صادراتی لیتوانی به شمار می روند. علاوه بر این صنایع شیمایی، آرایشی، روغنی، موتورهای الکتریکی، تجهیزات فلزی، تصفیه نفت، ساخت کشتی های کوچک، تجهیزات کشاورزی، ،فرآوری غذایی و سنگ های قیمتی و زینتی مثل کهربا (Amber) از جمله صنایع دیگر لیتوانی می باشند.

یک میلیون و 587 هزار نفر نیروی کار لیتوانی را تشکیل می‌دهند. نرخ بیکاری در لیتوانی 3/1درصد است. محصولات صادراتی لیتوانی شامل مواد معدنی، منسوجات و پوشاک، ماشین‌آلات و تجهیزات، مواد شیمیایی، چوب و مواد غذایی است که به کشورهای روسیه (8/12درصد)، لتونی (1/11درصد)، آلمان (8.6 درصد)، استونی (5/6 درصد)، لهستان (1/6 درصد)، هلند (4/8درصد)، سوئد (5/4 درصد)، انگلیس (4/4درصد)، آمریکا (3/4 درصد)، دانمارک(2/4درصد) و فرانسه (2/4درصد) صادر می‌شود.

واردات لیتوانی شامل مواد معدنی، ماشین‌آلات و تجهیزات، تجهیزات حمل و نقل، مواد شیمیایی، منسوجات و پوشاک و فلزات است که از کشورهای روسیه (3/24 درصد)، آلمان (14/9 درصد)، لهستان (5/9درصد) و لتونی (8/4 درصد) وارد می‌شود.

بیشتر بدانید ...

مهمترین شرکای اقتصادی لیتوانی در زمینه صادرات و واردات طی سال‌های گذشته را کشورهای روسیه، لتونی، آلمان، لهستان، استونی، بلاروس و هلند تشکیل می‌دهند. لیتوانی همچنین به دلیل برخورداری از اسکله مجهز بندری کلایپدا (با ظرفیت اسمی ۴۰ الی ۴۵ میلیون تن در سال) و موقعیت جغرافیایی خاص این کشور در کنار دریای بالتیک، نقش ترانزیتی مهمی بین اروپای شرقی و غربی ایفاء می‌کند. صادرات لیتوانی را بعضی تولیدات معدنی، تجهیزات مکانیکی، الکتریکی و شیمیایی، پارچه، مواد غذایی و صنایع چوبی و مبلمان تشکیل می‌دهد. در مقابل نیز اقلامی چون بعضی تولیدات معدنی، تجهیزات و ماشین آلات، تجهیزات حمل و نقل، پارچه و مواد فلزی وارد می‌کند.

سوئدبنک یکی از بزرگ‌ترین بانک‌های خرده‌فروشی در لیتوانی و لتونی و همچنین استونی است.

ترابری این کشور بر اساس استاندارد اتحادیه اروپا است و دارای دو راهگذر حمل و نقل بین‌المللی، سه فرودگاه بین‌المللی، راه آهن متصل به اروپا، بالاترین ظرفیت بندر آزاد در دریای بالتیک است. در لیتوانی ۹ منطقه صنعتی و دو منطقه آزاد مناطق اقتصادی برای فعالیت‌های تجاری اختصاص یافته‌ است.

لیتوانی در اواخر سال ۲۰۰۹ تنها نیروگاه هسته‌ای خود را که در نزدیکی ویزاگیناس در شمال شرقی این کشور واقع شده بود تعطیل کرد. تعطیلی این نیروگاه یکی از شروط لیتوانی برای ورود به اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۴ بودلیتاس واحد پول لیتوانی است. نام ایزوی ۴۲۱۷ لیتاس، LTL است و مخفف آن نیز Lt می‌باشد. هر لیتاس معادل ۱۰۰ سنت است. از ژانویه۲۰۱۵ واحد پول لیتوانی به یورو تغییر می‌کند .

بیشترین صادرات کشور لیتوانی

صادرات لیتوانی را بیشتر تولیدات معدنی، تجهیزات مکانیکی، الکتریکی و شیمیایی، پارچه، مواد غذایی و صنایع چوبی و مبلمان چوبی تشکیل می‌دهد.

بیشترین واردات کشور لیتوانی

واردات کشور لیتوانی را بیشتر تجهیزات و ماشین آلات، تجهیزات حمل و نقل، پارچه و مواد فلزی تشکیل می‌دهد.

صنایع عمده کشور لیتوانی

لیتوانی بالاترین سرعت اینترنت در جهان را دارد، بیشتر مناطق این کشور تحت پوشش اینترنت پرسرعت هستند و در بسیاری از مراکز عمومی همچون فروشگاه‌های بزرگ، دانشگاه‌ها، مدارس و مرکز تفریحی و خدماتی اینترنت رایگان برای استفاده عموم وجود دارد. همچنین صنایع عمده لیتوانی در زمینه تولید ماشین آلات و تجهیزات، تولیدات مبلمان، تعمیر و نصب ماشین آلات و تجهیزات، تولید مواد اولیه، تولید تجهیزات الکترونیکی، تولید محصولات اولیه داروسازی و ترکیبات دارویی بود. علاوه بر این صنایع شیمایی، آرایشی، روغنی، موتورهای الکتریکی، تجهیزات فلزی، تصفیه نفت، ساخت کشتی‌های کوچک، تجهیزات کشاورزی، فرآوری غذایی و سنگ‌های قیمتی و زینتی مثل کهربا از جمله صنایع دیگر لیتوانی می‌باشند.

مهم‌ترین تولیدات کشور لیتوانی

مهم‌ترین تولیدات کشاورزی لیتوانی عبارتنداز سیب زمینی، نیشکر، سبزیجات، غلات و فرآورده‌های دامی و مهم‌ترین تولیدات صنعتی عبارتند از منسوجات، مبلمان، ماشین آلات کشاورزی، لوازم خانگی، کشتی و شناورهای کوچک. تعداد نیروی کار در این کشور بیش از دو میلیون نفر است.

تفاهمنامۀ همکاری بین اتاق‌های بازرگانی ایران و لیتوانی در تابستان ۱۳۹۰ در تهران بین رؤسای اتاق‌های بازرگانی دو کشور به امضاء رسیده است. در حال حاضر به طور متوسط حجم تبادل تجاری بین دو کشور بالغ بر ۵ میلیون دلار می‌باشد.

فرهنگ

ورزش بسکتبال از جایگاه بالایی در این کشور برخوردار است که نماد آن هم تیم ورزشی معروف لیتوانی در دوره کمونیستی به نام تیم ژالگیریس می‌باشد. “کریستیان دون لایتیس” نویسنده و ادیب معروف لیتوانیایی قرن هفدهم است و کتاب وی به نام “سال” (Metai) که در آن چهار فصل سال و همچنین نحوه زندگی مردم مناطق روستایی را بیان شده یکی از متون ادبی مهم لیتوانی به شمار می‌رود. نمایندگان ادبیات سده بیستم لیتوانی یوزاس توماس-وایژگانتاس، آنتاناس ویه‌نولیس، برنارداس برازدژیونیس، ویتاوتاس ماچرنیس، و یوستیناس مارکین‌کویچیوس هستند.

از کارگردانان نام‌آور هنر تئاتر در لیتوانی می‌توان “اوسکاراس کوروشونوواس” را نام برد. موسیقی سنتی لیتوانی ریشه‌ای کهن دارد و به بازمانده‌های دوران پیش از مسیحیت و کهن‌تر از آن در آن بجا مانده‌است. امروزه همسرایی به صورت گروه کر در لیتوانی از اهمیت زیادی برخوردار است. موزه هنر لیتوانی که در سال ۱۹۳۳ بنیاد شده بزرگ‌ترین موزه این کشور است. از دیگر موزه‌های مهم لیتوانی می‌توان به موزه کهربای پالانگا اشاره کرد. مردم لیتوانی دارای فرهنگی سنتی هستند و بیش از ۳۵ نوع ورزش و رقص محلی در شهرهای مختلف لیتوانی وجود دارد که نمایانگر ایین و سنن مردم لیتوانی است.

مردم کشور لیتوانی

بیش از هشتاد و سه درصد مردم این کشور تبار لیتوانیایی دارند. در لیتوانی چهار گروه از مردمان لیتوانیایی زندگی می‌کنند که عبارتند از “اوکشتای‌چیای” ساکن منطقه شمال لیتوانی، “ژمای‌چیای” ساکن غرب لیتوانی، “زوکای” ساکن جنوب شرق لیتوانی و گروه کوچک “سووال‌کیای” که بیشتر در منطقه جنوب غرب لیتوانی زندگی می‌کنند. بیشتر مردم لیتوانی مسیحی هستند و ۷۹ درصد به کلیسای کاتولیک رومی تعلق دارند.

بیشتر بدانید ...

جمهوری لیتوانی در نظر دارد تا ابتدای سال ۲۰۱۵ میلادی به جذب مهاجر خارجی ادامه دهد. این کشور به دلیل مواجه شدن با کمبود نیروی متخصص و ماهر و سرمایه‌گذار خارجی شرایط اقامتی را بر اساس مصوبه پارلمانی، از سال ۲۰۰۸ میلادی به مدت ۷ سال تسهیل کرده‌است. بر این اساس شهروندان خارجی که با هدف سرمایه‌گذاری وارد این کشور شوند، می‌توانند پس از گذشت پنج سال درخواست اقامت دائم بدهند و شهروند لیتوانی شوند. در قانون مهاجرت لیتوانی تصریح شده که اولویت جذب مهاجر از کشورهای بلاروس، اوکراین، مولداوی و کشورهای منطقه قفقاز جنوبی است، با این حال شمار زیادی از شهروندان کشورهای آسیایی و افریقایی نیز به این کشور مهاجرت کرده‌اند.

بر اساس آمار مرکز مهاجرت لیتوانی از سال ۲۰۰۴ میلادی تا سال ۲۰۱۲ میلادی ۲۳۷ هزار نفر این کشور را ترک کرده‌اند و در مقابل بیش از ۶۶ هزار نفر موفق به دریافت اقامت در لیتوانی شده‌اند.

سیاست لیتوانی

نوع حکومت لیتوانی جمهوری چند حزبی با یک مجلس قانونگذاری می‌باشد. در لیتوانی رئیس‌جمهور با رای مستقیم مردم برای دوره‌ای ۵ ساله انتخاب می‌شود. پست رئیس جمهوری بیشتر تشریفاتی است و رئیس‌جمهور مسئول سیاست‌های خارجی کشور است. نخست وزیر قدرت اجرایی را در دست دارد، او رئیس کابینه دولت و از سوی مجلس انتخاب می‌شود. مجلس لیتوانی ۱۴۱ کرسی دارد که برای دوره‌ای چهار ساله انتخاب می‌شوند.

رولانداس پاکساس سال ۲۰۰۳ به عنوان رئیس جمهور لیتوانی انتخاب شد اما یک سال بعد به عنوان اولین رئیس دولت اروپایی به اعطای تابعیت غیرقانونی به یک تاجر روسی در ازای دریافت پول متهم شد و پس از استیضاح برکنار شد.

رئیس جمهوری

دالیا گریبائوسکایته رئیس‌جمهور کنونی کشور لیتوانی، در انتخابات ریاست جمهوری ۱۲ ژوئیه سال ۲۰۰۹ با کسب اکثریت آرا به پیروزی رسیده است و نخستین رهبر زن در این کشور شد. گریبائوسکایته پنجمین رئیس جمهور لیتوانی از زمان استقلال این کشور از شوروی سابق در سال ۱۹۹۰ است. نزدیک‌ترین رقیب وی آلگیرداس بوتکویسیوس ۵۳ ساله از جناح سوسیال دموکرات که سابقاً وزیر بود، با کسب ۱۱٫۸۵ درصد آرا در جایگاه دوم ایستاد و شکست خود را پذیرفت. “بانوی آهنین” لیتوانی دالیا گریبائوسکایته برای بار دوم نیز در سال۲۰۱۴ رئیس‌جمهور لیتوانی شد.

نقش اصلی رئیس‌جمهور لیتوانی اجرا سیاست‌های خارجی است و گریبائوسکایته در کارزار انتخاباتی خود گفت که می‌خواهد لحن سخت گذشته را که اغلب نسبت به مسکو اتخاذ شده، نرم کند. وی می‌گوید الگوی سیاسی وی مارگارت تاچر، نخست وزیر پیشین انگلیس است.

بیشتر بدانید ...

جغرافیای لیتوانی

لیتوانی از شمال با کشور لتونی، از جنوب شرقی با کشور بلاروس و از جنوب غربی با کشور لهستان و روسیه همسایه است. در غرب این کشور دریای بالتیک قرار دارد. لیتوانی در لبه دشت شمال اروپا قرار گرفته‌است. سطح سرزمین آن توسط حرکات آرام و سنگین یخچال‌های طبیعی آخرین عصر یخبندان هموار شده‌است. لیتوانی متشکل است از جلگهٔ کم‌ارتفاعی که دارای دریاچه‌های فراوان است و رشته‌های یخ‌رُفت در آن امتداد دارد. از دریاچه‌های مهم می‌توان به دریاچه ویشتیتیس اشاره کرد.

رودهای مهم آن نمانوس (نمان)، و ویلنیا، و بلندترین نقطه لیتوانی تپه آوکشتویاس با ارتفاع ۲۹۴ متر است که در بخش شرقی کشور قرار دارد. نزدیک به ۳۳ درصد از این کشور را منطقه‌ای جنگلی و نیمه‌جنگلی پوشش می‌دهد. آب و هوا در نقاط مختلف لیتوانی متفاوت است. در مناطق غربی ملایم و معتدل است و در مناطق شرقی تنوع دمایی بسیار است.

نواره کورونی زبانه‌ای ماسه‌ای از خشکی که در دریای بالتیک واقع شده و بخش جنوبی آن در استان کالینینگراد کشور روسیه و بخش شمالی آن در کشور لیتوانی قرار دارد جزو میراث‌های جهانی یونسکو است. نواره کورونی بلندترین تلماسه‌های اروپا را در خود جای داده که میانگین بلندی آن‌ها ۳۵ متر است اما بلندای برخی از این تپه‌های ماسه‌ای به ۶۰ متر هم می‌رسد. شهر کلایپدا، بندر اصلی آب گرم لیتوانی در دهانه باریکی از تالاب کورونی واقع شده که مردابی کم‌عمق است که تا جنوب کالینینگراد ادامه می‌یابد. رود نمانوس و شاخه‌های آن محموله‌های بین‌المللی را از این بندر حمل می‌کنند.

تقسیمات کشوری

نام هر استان با نام شهری که مرکز آن استان است، یکی می‌باشد. بزرگترین و پرجمعیت‌ترین استان نیز، استان ویلنیوس می‌باشد.

بیشتر بدانید ...

کشور لیتوانی به ده استان، تقسیم شده‌است. استان‌های لیتوانی، خود به شصت شهرستان تقسیم می‌شوند.

شهرهای مهم

شهر ویلنیوس پایتخت و بزرگ‌ترین شهر لیتوانی و دومین شهر آن کاوناس است. بندر مهم کلایپدا سومین شهر این کشور است. پلانگاه شهر فستیوالی و برگزارکننده سالانه حدوداً۱۰۰ مسابقه و جشن است.

خدمات ما در لیتوانی

شما می توانید خدمات مورد نیاز خود را در کشور لیتوانی با توجه به طبقه بندی زیر انتخاب نموده و پس از مطالعه دقیق اطلاعات که توسط کارشناسان با تجربه ما نوشته شده اند، نسبت به هدف خود اقدام نمایید. بدیهی است چنانجه نیاز شما خارج از طبقه بندی ما می باشد از طریق تلفن یا سایت با ما تماس گرفته تا راهنماییهای لازم را تقدیم نماییم.

خدمات ثبت شرکت

گروه ILSC آمادگی دارد تا شرکت خارجی شما را در اکثر کشورهای دنیا برخی بصورت کاملا حضوری، برخی بصورت نیمه حضوری و برخی بصورت کاملا غیر حضوری به ثبت برساند و تمامی مدارک آنرا برای شما ارسال نماید. شما می توانید در مورد نیاز خود با مشاورین ما تماس حاصل نمایید.

توضـیحات کامل  این بخـش  خـدمات

قسمت پرسش و پاسخ در این زمینه

خدمات بانکی

گروه ILSC  می تواند شما را در افتتاح حسابهای بانکی شخصی و شرکتی و نیز اخذ کارتهای اعتباری از جمله ویزا کارت یا مستر کارت کمک نماید. همچنین بر روی این حسابها چه شرکتی و چه شخصی، بسته به بانک و کشور، می توان امکانات اینترنت بانکینگ را نیز اخذ نمود.

توضـیحات کامل  این بخـش  خـدمات

قسمت پرسش و پاسخ در این زمینه

خدمات اقامتی

گروه ILSC با در اختیار داشتن وکلای با تجربه می تواند شما را در اخذ اقامت های کاری با ثبت شرکت یا استخدام یا تحصیلی و یا از طریق سرمایه گذاری یاری دهد. برای اخذ اطلاعات بیشتر با مشاورین ما تماس حاصل کرده یا از اطلاعات ارائه شده بر روی وبسایت استفاده نمایید.

توضـیحات کامل  این بخـش  خـدمات

قسمت پرسش و پاسخ در این زمینه

سایر خدمات

گروه ILSC با تجربه فراوان در کشورهایی که دارای امکان ارائه خدمات می باشد، این آمادگی را دارد که شما را در جریان امور صادرات و واردات کالا یا ترخیص کالا در مرزهای کشورهای خارجه و بحث فوروارد و ترانزیت راهنمایی و نیز در امور اجرا به شما کمک کند.

توضـیحات کامل  این بخـش  خـدمات

قسمت پرسش و پاسخ در این زمینه

مشتری

پشتیبانی

روز

پروژه ها

خدمات ما در کشور ترکیه

طراح گرافیک از این متن به عنوان عنصری از ترکیب بندی برای پر کردن صفحه و ارایه اولیه شکل ظاهری و کلی طرح سفارش گرفته شده استفاده می نماید، تا از نظر گرافیکی نشانگر چگونگی نوع و اندازه فونت و ظاهر متن باشد.

اطلاعات

خدمات ما در کشور لیتوانی

طراح گرافیک از این متن به عنوان عنصری از ترکیب بندی برای پر کردن صفحه و ارایه اولیه شکل ظاهری و کلی طرح سفارش گرفته شده استفاده می نماید، تا از نظر گرافیکی نشانگر چگونگی نوع و اندازه فونت و ظاهر متن باشد.

اطلاعات

خدمات ما در کشور ارمنستان

اطلاعات